NATO training exercises planned for Green Sea Region

There are no translations available.

MAZARGAN, Karzeghistan (AAN) – NATO set for autumn training exercises.

NATO Exercises

NATO forces will deploy on a series of training exercises in the Green Sea Region this year. The plans, which mark a shift from previous training policies (prior to 2009, large-scale NATO training exercises were not conducted in the region), were confirmed today.

In autumn, joint military training with the US army will be held in the South East of Karzeghistan. Preliminarily, approximately 400 US Marine infantry units will deploy, joining with Chernarussian military forces and forming a single battalion.

The exercises take place following the success of previous, small-scale, training deployments. The first of such exercises, largely involving British Armed Forces and other Green Sea allies, took place in the period immediately preceding the Chernarussian flashpoint in 2009.

NATO Training exercises in Karzeghistan :: Soldiers acclimatising to the environment NATO Training exercises in Karzeghistan :: The terrain provides opportunities for specialist training NATO Training exercises in Karzeghistan :: Helicopters required a refit to adapt to the conditions

British army spokesman, Major Tom Middleton, at the time described the exercises as ‘incredibly useful’.

“Karzeghistan provides the perfect opportunity for realistic training, as we are able to deploy with elements of the Royal Artillery and Royal Engineers, giving us even more realistic training for Operations - and War”, Major Middleton said.

According to the data of the Karzeghistan Defence Ministry, it is intended that the number and the scope of similar trainings will increase in the future.

NATO training exercises in 2010 planned to take place in the Green Sea Region
Tříčlenná rodina unikla tragédii MH17. V letadle pro ně nezbyla místa

"Vždy cestujeme s Malaysia Airlines. Teď jsme ale opravdu rádi, že jsme se do letadla nevešli," říká Izzy Simová, které nedostatek míst na palubě letu MH17 zachránil život. Na poslední chvíli se s manželem rozhodli pro let s jinou společností.
Senátor Kubera si zahrál v Prodané nevěstě, na jeviště šel s tahákem

Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera se octl v netradiční roli. Ve čtvrtek večer se v Krušnohorském divadle v Teplicích objevil jako principál v opeře Prodaná nevěsta. Klasický kus nazkoušeli v rámci Evropské hudební akademie studenti operního zpěvu na univerzitě ve Vancouveru.

Další novinky

© 2009 AAN Network a mateřské společnosti. Všechna práva vyhrazena.
Společnost AAN není zodpovědná za jakékoli příspěvky z externích zdrojů. Upozornění: Články na těchto stránkách mohou i nemusí obsahovat ověřená fakta.
Názory autorů nereprezentují stanovisko společnosti AAN. Všechny aktuální příspěvky jsou čistě nahodilé.