Námořní pěchota míří do Zeleného moře

ZELENÉ MOŘE, Černorusko (AAN) — Spojené státy vyslaly bojové uskupení Námořní pěchoty do Černoruska.

Spojené státy přesouvají námořní expediční jednotky do Zeleného moře, což mnozí pozorovatelé považují za pokus uklidnit stupňující se krizi v této oblasti.

Americké velvyslanectví potvrdilo, že USS Khe Sahn – letadlová loď třídy Wasp, schopná pojmout až 2.000 mužů a přes 30 letadel, včetně stíhacích letounů Harrier II či útočných helikoptér Super Cobra – byla převelena z manévrů ve Středomoří v reakci na páteční vraždu černoruského ministerského předsedy Alexandra Baranova.

Odborníci vnímají tento krok spíše jako ukázku síly než úmysl zasáhnout do probíhajícího konfliktu; jako varování rebelům okupujícím města podél pobřeží černoruské provincie Záhoří.

Po popravě ministerského předsedy Baranova rebelové – označující se za členy bývalé černoruské opoziční strany Černoruské Hnutí Rudé Hvězdy (ČDKZ) – upevnili svá postavení v Jižním Záhoří. Členové současné černoruské vlády vystoupili v televizi se žádostí o mezinárodní vojenskou pomoc a AAN zjistila, že černoruský velvyslanec při OSN včera strávil dvě hodiny soukromými rozhovory se zástupci různých zemí.

Tiskový mluvčí amerického námořnictva prohlásil: „27. expediční jednotka a USS Khe Sahn byly převeleny do Zeleného moře pouze z bezpečnostních důvodů. Spojené státy Americké se černoruské vládě necítí být zavázány jakoukoli pomocí s jejich momentální krizí.“

Černoruská oblast je považována za ruskou 'zájmovou sféru' a mezinárodní pozorovatelé očekávají reakci Ruské federace na aktuální situaci.

Inscenace 1914 světového režiséra Wilsona stojí na scénických obrazech. Podívejte se

Blíží se premiéra představení 1914 ve Stavovském divadle v Praze. Inscenaci zkouší světový režisér Robert Wilson, podílí se na ní budapešťské divadlo Vígszínház i Slovenské národní divadlo. Po několika uvedeních v Praze se 1914 bude hned v květnu hrát v Bratislavě, Budapešti a v Linci, dále na festivalu v Karlsruhe a roku 2015 v Portugalsku.
Lávka na Labi nebude jen cesta z břehu na břeh, říká vítězný architekt

Vítězné návrhy na novou královéhradeckou lávku přes Labe jsou na světě. První místo obsadil architekt Libor Kábrt, jenž ji s kolegy navrhl železobetonovou tak, aby se křížila s cyklostezkami u Aldisu. Stát má 34 milionů.

Další novinky

© 2009 AAN Network a mateřské společnosti. Všechna práva vyhrazena.
Společnost AAN není zodpovědná za jakékoli příspěvky z externích zdrojů. Upozornění: Články na těchto stránkách mohou i nemusí obsahovat ověřená fakta.
Názory autorů nereprezentují stanovisko společnosti AAN. Všechny aktuální příspěvky jsou čistě nahodilé.